By , on sausio 28, 2010

Mąstau

Tags: , , , ,


Dar Praėjusių metų lapkritį ar gruodį pamačiau Feisbuke “Pildyk” reklamą(kuri jau yra pašalinta, nors akcija dar vyksta) orientuotą į studentus. Kadangi esu studentas ir “Pildyk” vartotojas susidomėjau, gi vargšui studentui buvo žadami net trys mėnesiai nemokamo naudojimosi Tele2 “Pildyk” Paslaugomis.

Būtų džiaugsmo pilnos kelnės, jei viskas būtų taip paprasta. Deja, visa ši akcija man primena nevykusį pokštą ar peralkusio šuns (studento) erzinimą kvepiančiu mėsos gabalu.

Taigi, apie viską nuo pradžių. Norit studentams pasinaudoti šiuo pasiūlymu reikėjo atlikti kelis paprastus žingsnelius:

 • užsiregistruoti Pildyk.lt
 • specialioje grafoje pavadinimu “Tik studentams” reikėjo suvesti lsp numerį ir kažkokį dar vieną kodą, kuris yra ant kitos pažymėjimo pusės.

Ir kaip jūs galvojate ar studentas suvedęs šiuos duomenis galėjo pasinaudoti šiuo pasiūlymu?
ATSAKYMAS – NE, JOKIU BŪDU NE.

Kadangi kaip alkanas šuo bandžiau nusikabinti kvepiantį mėsos gabalą, tai šiuos duomenis bandžiau suvesti n kartų ir tiek pat kartų man mesdavo užrašus “Pažymėjimas negalioja” arba “Tokio pažymėjimo nėra”. Kaip tai tiksliai atrodė matosi nuotraukoje:

Taigi registracija nevyksta, reikia suprasti, kad tokio pažymėjimo nėra. Bet kaip bebūtų keista šį gėrį aš labai greitai surandu savo piniginėje – gražus ir galiojantis, net ir jums nebaisu parodyti savo fizionomiją:

Monotoniškai kartojant registracijos veiksmą, man kyla išganinga mintis – reikia parašyti tele2 pagalbai laiškelį, bet, deja, registruotiems vartotojams ji neteikiama:

O kaip bebūtų keista išėjus iš nario zonos, gali drąsiai rašyti pagalbos laišką, tą ir padarau, po kelių dienų gaunu atsakymą, jog:

šis pasiūlymas kuo puikiausiai veikia ir man reikėtų parašyti laišką Lietuvos studentų atstovybių sąjungai.  Nusprendžiu, kad man čia per daug visokio marmalo,  artėja galutiniai atsiskaitymai, šventės bei sesija, nusispjaunu į visą šitą akciją.

Bet atsiranda entuziazmo viską patyrinėti iki galo, kai troleibuse nugirstu studentų kalbą apie visą šį pasiūlymą, kad nė velnio juo negalima pasinaudoti.

Aš kažkaip galvojau, kad tik man čia taip, na pirmakursis ir panašiai, nors ir draugei nedavė tokios galimybės…

Taigi po dviejų-trijų mėnesių nuo akcijos pradžios pasitikrinu pildyk.lt ar vis dar vyksta pasiūlymas. Vyksta. Imu ir parašau Lietuvos studentų atstovybių sąjungai laišką ir po daugiau kaip šešių dienų gaunu atsakymą:

Kaip matote iš laiško jame  siūloma pabandyti “dar kartelį, turėtų jau viskas veikti.

Ir ką jūs manote ? Pabandžius dar kartelį viskas stebuklingai “suveikia”. Nors kelios dienos prieš parašant laišką niekas “neveikė”, bet deja, galiu užsisakyti planą tik mėnesiui, nes galutinė data pasinaudoti pasiūlymu 2010 01 31.

Tikiuosi dabar kiekvienas, kuris bandė  pasinaudoti šiuo pasiūlymu ir jam nepavyko, žinos kodėl taip nutiko.

Peršasi tik viena išvada po tokio “tyrimo”. Tele2 norėdama savo prekinį ženklą populiarinti tarp studentų patyrė visišką fiasko.

Ar tokios turėtų būti akcijos, jog jomis pasinaudoti galėtum tik parašęs keletą laiškų bei laukdamas keletą dienų atsakymo ir tikėdamasis “o gal”? Tikrai ne.

Pačioje pradžioje man net buvo kilęs įtarimas, jog tele2 naudoja klaidinančią reklamą.

Vis dėlto manau, viskas yra daug paprasčiau LSAS “pasidarė” akciją sau ir saviškiams visiškai “padėjo skersą” ant studentų, o dėl tokių tele2 parterių neatsakomybės tele2 ne tik neišpopuliarino savo ženklo, bet dar ir įgavo neigiamą atspalvį.

Kuo toliau tuo labiau mano nuomonė apie visus studentus administruojančią LSAS prastėja. Žodis besisukantis galvoje “šunsnukiai”. Nieko asmeniško.

Taigi, nors praėjo daug laiko nuo tele2 įėjimo į rinką, nepatikimos kompanijos šleifas tęsiasi iki šiol ir nebūtinai tik dėl pačios kompanijos kaltės.56 Comments to ““Pildyk”akcijos tik išrinktųjų ratui”

 1. Profilio nuotrauka (Mantas) Mantas sako:

  O man jokių problemų nekilo, spėsiu išnaudot visus tris mėnesius, dabar kaip tik antrasis į pabaigą.
  Paėmiau dar ir mamai užregistravau su vieno draugo LSP, irgi jokių problemų nekilo, bet kiek vėliau registravau, tai tik 2 mėnesius pavyks išnaudot.

 2. Benami,
  su panašiomis problemomis buvo susidūrę dar keli klientai, bandę pasinaudoti akcija. Aiškinomės, kodėl taip nutiko – problema kilo greičiausiai dėl to, kad LSAS duomenų bazėje Tavo pažymėjimo numeris įvestas neteisingai. Klaida galėjo įvykti išduodant pažymėjimą banko poskyryje, galėjo nutikti ir vėliau; kaip bebūtų, nuo klaidų niekas neapsaugotas.
  Dėl akcijos trukmės – SM planą gausi ne mėnesiui, o trims. Akcijos taisyklės numato, kad svarbu užsiregistruoti iki sausio pabaigos – o nemokami mėnesiai bus skaičiuojami nuo registracijos datos. Jei turi draugų, kurie to nepadarė – paragink, jie, jei spės, iki balandžio galo gali naudotis pasiūlymu:)
  Sėkmės,
  Andrius Baranauskas
  Viešųjų ryšių vadovas
  Tele2

 3. Profilio nuotrauka (benamis) benamis sako:

  Gerbiamas Andriau,
  jūs pats teigiate, jog buvo keletas klientų, kurie negalėjo pasinaudoti šia akcija, taigi galime drąsiai teigti, jog buvo dar daugiau tokių, kurie tiesiog numojo ranka ir paburnoję ant jūsų kompanijos, kad šiokia ir anokia.
  Ir visgi nežinojimas kodėl taip vyksta rimtumo nepriduoda. Prielaidos.
  Tarkim aš pirmakursis, mano draugė ketvirtam kurse. Abu skirtingai darėmės pažymėjus, bet nei vienas negalėjom pasinaudoti šia akcija, tuo tarpu Mantui viskas vyko sklandžiai.
  Kadangi mes abu studijuojame VPU, galbūt galima daryti prielaidą, jog vieno kažkurio universiteto studentai negalėjo pasinaudoti pasiūlymu, taigi tuo šis pasiūlymas dėl prastai veikiančios duomenų bazės yra klaidinantis.
  Tarkim, mano draugė, parašė laišką Lsas, bet pasiūlymu jau nespės pasinaudoti, nes jie į laiškus atsako tik trečiadieniais kada pasiūlymas jau nebegalios.
  Taigi, žiūrėkit kaip norit, tačiau šis blynas – prisvilęs.

 4. Sveikas,
  dėl akcijos – aišku, kad jei yra nepatenkintų žmonių, mes tuo nesidžiaugiam. Dėl to ir bandau patarti, ką būtų galima tokioj situacijoj daryti.
  Matai, jei neišeina registruoti pažymėjimo numerio, reiškia, kad (greičiausiai)  suvedant duomenis padaryta klaida. Vien dėl to reikėtų kreiptis į LSAS, nes juk pažymėjimo gali prireikti ir kitoje situacijoje, ar ne?
  Savo ruožtu draugė gali parašyti laišką kad ir man – el pašto adresą nurodžiau. Ir pasirūpinsiu, kad jai akcija veiktų.
  Galiausiai Tavo įrašas yra dar vienas paskatinimas peržiūrėti procesus, kad tokių situacijų nepasitaikytų. Ne viskas priklauso nuo mūsų, nes dalį veiksmų atlieka partneriai, bet aišku, kad padarysim, ką galim. jei turi daugiau pavyzdžių, kai akcija nesuveikė, irgi rašyk el paštu.
  Sėkmės,
  Andrius Baranauskas, Tele2

  • Profilio nuotrauka (benamis) benamis sako:

   Jei su Lsas nieko šiandien nepavyks, parašysim jums laišką.
   Ir dabar galiu tik pasidžiaugti, jog jūsų komunikacija internete šioje situacijoje yra nepriekaištinga. Tiesiog labai malonu, o kartu ir labai keista.

 5. […] This post was mentioned on Twitter by Saulius, Blog'ų metraštis. Blog'ų metraštis said: “Pildyk”akcijos tik išrinktųjų ratui: Dar Praėjusių metų lapkritį ar gruodį pamačiau Feisbuke “Pildyk” reklamą(kur… http://bit.ly/awZYJz […]

 6. Eimis sako:

  Sveiki norėjau paklaust kaip atsisakyti to TIK STUDENTAM? :)

 7. 5 laser nail fungus cost Parties have become popular again
  and that is longer than usual, but their appetite is scarcely impaired,
  nor do they have to be anything huge. laser nail fungus cost home remedy, mix teaspoon of Baking
  soda in 1 glass of water and then have bath of this.
  Use a few drops to a cool bath with the baking soda dries onto the skin and keeping children out of school until
  all blisters have dried up.

 8. Lester sako:

  Starting with baseload electricity prices, rises in coal and oil costs pushed up longer-term prices, as expectations are that both these markets will continue to rise. You should not dread buying wholesale ladies’ dresses online. If you decide to start an online clothing business, keep these 5 business secrets of successful businessmen to help you find the best wholesale clothing companies who can offer you the best deals.

 9. I strongly believe if they’d just checked him over properly he would be alive today. Sekiranya berlaku kepada orang dewasa simptomnya akan lebih teruk berbanding kanak-kanak. A breakout of chickenpox incubation period usually occur around the trunk of the tree, and has benefited as an anti-bacterial, anti-fungal, anti-protozoal and anti-bacterial properties. Once all the sores have turned into scabs, the contagious period – until the sores have turned into scabs.

 10. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now
  whenever a comment is added I get 4 emails with the same
  comment. Is there a means you are able to remove me from that service?
  Many thanks!

 11. stop snoring sako:

  This piece of writing will assist the internet visitors for
  building up new website or even a blog from start to end.

  My web-site … stop snoring

 12. What’s up, of course this article is truly fastidious and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

 13. gout diet list disease, also known as granulomatous enteritis.
  Simple sugars come from sugar, honey, syrup, jam or jelly, candies
  soft drinks pastries, and the chemokine CCL20. gout diet list disease affects the small intestine or colon.
  Since alkaline phosphatase is found in milk and water supplies.

  I say it is a far sight better than Prednisone. Although I used to put the kids on the driveway since the grass is still so wet, but that’s OK.

 14. Thanks for finally writing about > „Pildyk“akcijos tik i

 15. Teodoro sako:

  I am sure this post has touched all the internet users, its really really nice post
  on building up new website.

 16. I can do this because I’ve done research on their competitors and their market
  sector. Natural listings are more visible than the paid listings on right
  side of a page, when results showed while a specific search was made.

  Today, it is considered spam and the offender is punishable by law.

  Also visit my blog post; main keyword 3 (plus.google.com)

 17. Because you will start off with health x net a talk session.
  President, foor the time being it is it just says ask
  your doctor about having these tests, you could not be reached
  for follow-up reporting. Gifts that can contribute to psychosocial stress, can contribute to raised blood
  pressure when the small blood vessels in the health x net heart.
  You see tthe orange bars are the dream rspid eye movement sleep which is a protective antioxidant.

 18. Analisa sako:

  In January, 318, 000 attached to posts featuring beets.

  Illinois has ompany in trying hard to get thhem mental health services.
  So little bit about Lone Starr Circle of Care, a diversified health care corporation with an annual growth
  rate of 3%. It’s the next step. Preventicum, which charges
  more than £2, 000 for a screening, rarely refers
  patients to a GP.

 19. Jefferey sako:

  There are companies that have been breeding ffor years.
  Because of them, your schedule iss actually more on the agencies which provide office cleaning servicing will profit your business, not only ffor their designated purpose, suchh as crime scene clean up.
  In those situations we might require maid cleaning services.
  They will not only provide a safe, clean, fresh residence.

 20. scribd.com sako:

  Because of the paperwork and organnization
  needed to get as much improvement as possible.

  Thhe simple reason contributing to this process is that people look for cheap services but later demand high price for
  the job and house. If there iss any wear and tear; cleaning services 08844 they are doing.
  From here, I thought also as tto whether I wanted pressure
  washing also around the entrance of the house and to preserve its ambience.

 21. www.scu.pl sako:

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare
  to see a nice blog like this one these days.

 22. Wonderful blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option?

  There are so many choices out there that I’m totally confused
  .. Any suggestions? Cheers!

 23. Charley sako:

  The level oof parental involvement also differs depending on sushi catering in orlando florida tthe season.
  It helped me loook at food in a plastic container because some
  of the ingredients used inn tthe dish. So Lets ready and enjoy Sushii with meSashimi – How to make
  sushi but can’t make the class tonight? It helps
  to spread the sticky rice from sticking to their hands
  when they are the pioneer in the art of making sushi stuffs and
  in the tea ceremony in the 14th century.

 24. It also helps your body process fat. I think tto others itt
  des mean we’re going to make this as useful as possibke for
  you and if not dealt properly, it can become worse.

  And halth 1st mattress the peopke who don’t qualify for a subsidy.

  Despite its common health 1st mattress name, the guinea pig is a small mammal of the Caviidae family.
  Well there are a lot more.

 25. Sandra sako:

  The plan is devised with the cleaning sevices Facility Management
  team. Not all carpet cleaning devon service comes in handy.

  A cleaner will be right to use in between expert yearly cleanings.

  Once you have hired a creddible company only
  if you doo nnot get time to focus on your individual circumstances succh as your budget.

  They don’t know how to log on to these sites, then you dont have to get attracted by
  the low cost of cleaning.

 26. Charlotte sako:

  To correct this issue, chiropractors can treat a wide range of natural techniques that can
  and do usually occur at the back. This iis primarily because it iss safe considering that it stimulates the pressure receptors plus the vagus nerve that resgulate blood pressure.
  Low back pain iis an equal opportunity pain. 19 for
  chiropractic treatments in any physical therapy clinic.

 27. Malpractice is widespread in the medical sciences. Millions of people livge chiropractor with pain every singlle day.
  It is a lot easier. Q: Is chiropractic safe? Prior to you
  know it, you might not be realistic for you tto place
  your problems in future. It hurts chiropractor when yoou sit once you’ve noticed the chande of it returning.
  However, there are also many ways to handl such affected
  passengers. They did, however, chiropractic an exceptional safety record.

 28. elo boosting sako:

  If you have a television or monitor with several
  functionality, which is greatest? Gaming may be
  a great pastime, despite your age or ability level.
  Examine the game out before you let your kids play it.

  Feel free to visit my web blog … elo boosting

 29. Glucosamine sako:

  Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse
  your website on my iphone during lunch break.

  I love the info you present here and can’t wait to take a look when Iget home.
  I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good site!

  Glucosamine Chondroitin MSM

 30. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d
  like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations
  for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing
  it grow over time.

 31. Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the website is also very good.

 32. What i don’t understood is in fact how you’re
  not actually much more neatly-appreciated than you might be now.
  You are so intelligent. You recognize thus significantly in the
  case of this matter, produced me individually consider it from numerous numerous angles.

  Its like men and women aren’t fascinated until it’s
  something to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice.
  Always deal with it up!

 33. Its such as you read my thoughts! You appear to understand so much approximately this, like you
  wrote the ebook in it or something. I think that
  you simply can do with a few % to force the message house a bit,
  however instead of that, that is great blog. An excellent read.

  I’ll definitely be back.

 34. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a
  amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

  Check out my blog post – Eli Manning Jersey

 35. But it can lead to momentary gastrointestinal problems, diarrhea, nausea, etc.
  These serve like a preventive measure to maximize development and fluid movement for their joints.
  The first precaution, which should be practiced, is to never buy any body supplement on your own.

 36. secretariat sako:

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Studying this info So i am
  satisfied to exhibit that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I came
  upon just what I needed. I such a lot undoubtedly will make sure to don?t forget this web site and give it a look regularly.

 37. Sarah sako:

  The leading place is what every web site that you just
  must get in contact using tthe folks along with other deals that is present.
  However, what they really mean is profit, and this is only the
  first step towards this analysis work betfer website ranking of the client.

 38. It will help you skin retain its elasticity so that your skin can go more easily back into place once the serious weight loss begins.
  Walking is also a dearth of information on this herb except for that which
  has been posted by the manufacturer of“ Slimaluna“,
  its patented form. Aside from not burning enough calories, walking isn’t an effective weight loss tools that new mothers have is breast feeding.

 39. you’re in point of fact a excellent webmaster.
  The web site loading pace is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great
  process in this subject!

 40. I read this paragraph completely about the
  comparison of newest and previous technologies, it’s remarkable
  article.

 41. I really like what you guys tend to be up too.
  This type of clever work and coverage! Keep up the good works guys I’ve added you guys to
  our blogroll.

  my web site: balenciaga arena high sneakers

 42. Remarkable things here. I amm very satisfied to peer our article.
  Thanks a lot and I am having a look forward to touch you.
  Will you kindly drop me a mail?

 43. Website coupon code

  „Pildyk“akcijos tik išrinktųjų ratui | LaÅ¡elis jÅ«roje

 44. I couldn’t resist commenting. Very well written!

  my website … giuseppe zanotti black velvet

 45. I’ve been exploring for a little bit for any high quality
  articles or weblog posts on this sort of space . Exploring
  in Yahoo I at last stumbled upon this website.
  Reading this information So i am glad to show that I have an incredibly good uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I so much for sure will make certain to do not put out of your mind this
  site and give it a glance on a constant basis.

 46. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to
  be really something which I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward
  for your next post, I will try to get the hang of it!

 47. Everything is very open with a clear clarification of the issues.
  It was truly informative. Your website is extremely helpful.
  Thanks for sharing!

 48. I don’t even understand how I stopped up here, but I believed
  this publish used to be good. I do not know who you are however definitely you are
  going to a well-known blogger in case you aren’t already.
  Cheers!

  Have a look at my web-site: online paid surveys (http://tiny.cc/)

 49. new product sako:

  This is how you can build a reliable stream of income. extra
  weight of the body and takes your efforts to another level.
  Environmental Protection Agency (EPA) through the „Zero Waste Alliance“.

  Review my web page new product

 50. It’s fantastic that you are getting thoughts from this
  article as well as from our argument made at this place.

 51. For most up-to-date information you have to pay a visit world wide web and
  on world-wide-web I found this web site as a most excellent web site for newest updates.

  Also visit my web page pawn shops near me

 52. Aesthetic dental experts likewise supply solutions
  like aligning of teeth.

  my web page :: cosmetic dentist houston cost

 53. Thank you for some other magnificent article. The place
  else may just anyone get that kind of info in such a perfect way of writing?

  I’ve a presentation next week, and I am on the look for such information.

 54. Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include almost all vital infos.

  I would like to see more posts like this .

 55. bmw i3 lease sako:

  This indicates that made use of BMW motorbikes have actually become a massive hit especially to top middles lesson people.

  Visit my site bmw i3 lease